„Találtunk egy házikót, vagyis hát jobban mondva, a házikó talált meg minket. Mivel egyelőre nem sikerült saját ingatlanra szert tennünk, ezért ezt az épületet bérelni fogjuk, de úgy gondoljuk, hogy ez egy átmeneti periódus lesz a Fonó-Ház életében. Egy nagyon kedves parasztházról van szó Szatmárnémeti belvárosában, mely a jelenlegi székhelyünknél kicsivel tágasabb. Több helységünk lesz, öt műhelyszoba kialakításán dolgozunk, és mától indul a felújítás” – tájékoztatta a Szatmár.ro-t Nezezon Enikő egyesületi vezető, hozzátéve, hogy szerencsére komoly munkálatokra nincs szükség, hiszen a Miron Costin utcában található épület már korábban átesett egy alapos renováción. A tervek szerint az egyesület legkésőbb május 15-ig átköltözik az új bérleménybe, ám a folyamatot igyekeznek majd oly módon megoldani, hogy a napi szintű foglalkozásokat ez ne érintse hátrányosan, azaz egyik tevékenységet se kelljen felfüggeszteni.
Enikő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az egyesület régóta dédelgetett, nagy álmáról természetesen továbbra sem mondtak le, azaz a jövőben szeretnének egy olyan ingatlant vásárolni, ahol minden foglalkozásnak, minden tábornak bőven jut hely. E tekintetben az egyesület továbbra is számít a támogatók segítségére, hiszen minden felajánlott összeggel egy lépéssel közelebb kerülnek a cél eléréséhez.
S hogy mennyire nagy szükség volna egy olyan ingatlanra, ahol az Aranykapu Kulturális Egyesület műhelyfoglalkozásai zavartalanul, akár egymással párhuzamosan is folyhatnak, mi sem bizonyítja jobban, mint a Fonóban jelenleg is zajló tevékenységek széles palettája.
„Várjuk az új diákokat is most a tavasz beköszöntével, hisz nagyon sok új csoportunk indul. Új jelentkezőket vár pl. a Kiskertész Tanoda, de akár a Kovács Emil Lajos vezetésével zajló látvány utáni rajz szakkörre vagy a jobb agyféltekés rajztanfolyamra is lehet még nevezni. Mi azt szoktuk ajánlani, hogy ha valaki szeretné magát kipróbálni e téren, akkor először a jobb agyféltekés rajztanfolyamra jöjjön, s miután azt elvégezte, a látvány utáni rajz szakkörön elmélyítheti az így szerzett tudást. Ezekre a művészeti foglalkozásokra egyébként ugyanúgy várjuk a gyerekek és a felnőttek jelentkezését is” – fejtette ki Nezezon Enikő, aki szerint ezeket a tevékenységeket akár azok is bizalommal választhatják, akiknek a rajz többet jelent, mint hobbi.
Vannak továbbá szabad helyek a népzenei műhelyben a citera és furulya szakon is. Ennek kapcsán mindenképp érdemes tudni, hogy azok a gyerekek is bátran jelentkezhetnek az oktatásra, akik saját hangszerrel nem rendelkeznek, hiszen a Fonóban kellő számú eszköz áll rendelkezésre. A kézműves műhelyek esetében új csoportok indítására jelenleg nincs kapacitás, viszont néhány szabad hely még elérhető.
Visszatér a tevékenységek sorába a várva várt néptáncoktatás is. Ezzel kapcsolatban az Aranykapu Kulturális Egyesület vezetője elmondta, a felkészítés náluk nem azzal a céllal zajlik, hogy a csoport aztán fellépésekre járjon, sokkal inkább azért, hogy a résztvevők egy nagyszerű hangulatú táncházban kapcsolódjanak ki. Az oktatás magas színvonalát Both Zsuzsa kolozsvári koreográfus szavatolja, aki végtelen türelemmel és példaértékű odafordulással foglalkozik a gyerekekkel.
A román nyelvműhelyben az óriási érdeklődés ellenére sajnos továbbra sincs hely, viszont Enikő elárulta, már dolgoznak azon, hogy a közeljövőben ez megváltozzon. Az angol nyelvű gyerekfoglalkozás is roppant népszerű, viszont igény szerint van lehetőség új csoport indítására.
Az Aranykapu Kulturális Egyesület műhelyfoglalkozásai az alábbi órarend szerint kerülnek megszervezésre:
- Hétfőn délután: Kiskertész Tanoda és néptánc oktatás
- Kedden délután: látvány utáni rajz szakkör, Playground – játszunk angolt
- Szerda délután: kézműves műhely kisiskolásoknak, népzenei műhely – citera és népi furulya
- Csütörtök délután: jobb agyféltekés rajztanfolyam – haladó, kézműves műhely kisiskolás - haladó csoport
- Pénteken délután: román nyelvműhely (teltház!), jobb agyféltekés rajztanfolyam - kezdő, kézműves műhely középiskolásoknak
Nezezon Enikő a tevékenységekkel kapcsolatban ismételten arra emlékeztet mindenkit, hogy a részvételhez előzetes egyeztetésre van szükség, hiszen csak így biztosítható, hogy az új tagok esetében már az első óra is zökkenőmentes legyen. Az érdeklődők az Aranykapu Kulturális Egyesület Facebook-oldalán, az info@aranykapu.ro e-mail címen, vagy a 0744 687 813-as telefonszámon juthatnak több információhoz.